MENU
Strona główna
Ogrzewanie kominkowe
Kominki rustykalne
Dobór kominków
Schematy kominów
GALERIA
|
ZASADY OPTYMALNEGO DOBORU KOMINÓW
KOMINY DO KOTŁÓW GAZOWYCH I OLEJOWYCH
Dobór kominów do urządzeń na paliwa płynne (gaz, olej) jest bardzo prosty. Jeżeli inwestor posiada już wymurowany komin wystarczy zaopatrzyć go we wkład kwasoodporny. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów jest to obowiązek każdego właściciela lub zarządcy budynku. Najczęściej spotykane średnice to 120mm lub 130mm. Do małych kotłów gazowych dopuszcza się średnice nawet mniejsze 100mm lub 110mm. Do kotłów olejowych zaleca się zamiast trójników 90 stopni montowanie trójników 45 stopni. Bardzo ważne jest prawidłowe zainstalowanie przyłącza spalinowego, czyli odcinka łączącego kocioł z wkładem kominowym. Wspomniane przyłącze bezwzględnie powinno być złożone z kształtek kwasoodpornych (aluminiowe rury spiro są zabronione!).
Jeżeli inwestor nie posiada murowanego komina musi liczyć się z wybudowaniem komina kwasoodpornego zewnętrznego, który jest dwuścienny i izolowany.
Wszystkie kominy kwasoodporne muszą posiadać ważne atesty Instytutu Górnictwa Nafty i Gazu, które powinny być pokazywane przez sprzedawcę lub instalatora na każde życzenie Klienta.
Często użytkownicy kotłów i kominów narzekają na słaby ciąg kominowy. Powodem jest najczęściej zbyt krótki komin. Najlepszym lekarstwem na tą dolegliwość jest przedłużenie zainstalowanego wkładu kominowego jedną rurą dwuścienną, ocieplaną zakończoną ustnikiem. Ze względu na ograniczenie ciągu w kominie nie zaleca się w niektórych przypadkach instalowania parasola na szczycie wkładu kominowego. Można by rzecz, iż czym parasol ma mniejszy kapelusz (dekiel), tym mniej negatywnie wpływa na ciąg w kominie.
Drugim wariantem jest wybudowanie komina ceramicznego o średnicy 140mm wraz z kanałem wentylacyjnym.
KOMINY DO KOTŁÓW NA WĘGIEL, MIAŁ, DREWNO I DO KOMINKÓW
Od kilku lat mamy do czynienia z coraz częstszym instalowaniem ogrzewania w budynkach mieszkalnych na bazie kotłów na paliwa stałe np. węgiel, koks, miał, groszek węglowy, drewno. Przyczyną takich, a nie innych wyborów jest fakt, iż obecnie cena paliw stałych jest wyraźnie niższa niż gazu czy oleju opałowego. Nowoczesne kotły na drewno lub inny typ opału stałego nie ustępują w niczym kotłom gazowym. Nie bez kozery bardzo popularne stało się instalowanie systemu ogrzewania domu za pomocą kominka lub termokominka z płaszczem wodnym. Rozwiązania te przynoszą nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także estetyczne.
Bardzo ważną kwestią przy zastosowaniu wszelkiego typu kotłów są kominy. Powszechnie panujące przekonanie, iż nie ma potrzeby stosowania wkładów kominowych do odprowadzania spalin z kotłów na paliwa stałe, nie jest prawdziwe. Rzeczywiście jeszcze około 10 lat wstecz, nie było takiej potrzeby z uwagi na to, iż ówczesne urządzenia były wysokotemperaturowe. Innymi słowy spaliny były tak gorące, że punkt rosy był ponad kominem. Nie dochodziło zatem w kominie do żadnego skraplania i jego substancja nie była zagrożona żadną korozją. Obecne kotły, w zdecydowanej większości, są niskotemperaturowe, a co za tym idzie punkt rosy może znajdować się w kominie, powodując jednocześnie skraplanie spalin i nasiąkanie kwasową wilgocią ścianek komina. Na takim kominie (a także przyległych ścianach budynku!!!) mogą pojawić się tłuste wykwity o bardzo nieprzyjemnej woni. Są one praktycznie nie do usunięcia. W takim przypadku należy rozebrać stary komin i wybudować nowy, co na pewno pociągnie za sobą znaczne koszty.
Najlepszym sposobem zabezpieczania istniejących kominów przed szkodliwym działaniem spalin są różnego typu kwasoodporne wkłady kominowe. Należy jednak z wielką rozwagą dobierać odpowiedni wkład kominowy, najlepiej przy udziale doświadczonego fachowca, tak by nie zakłócał on pracy kotła. Większość urządzeń grzewczych wymaga zastosowania komina z odpowiednim ciągiem. Szczególne wymagania generują właśnie kotły na paliwa stałe. Komin odprowadzający spaliny z kotła np. na drewno musi mieć większą średnicę (przekrój) niż komin zainstalowany do kotła gazowego. Jeżeli mamy do czynienia z istniejącym kominem o przekroju wewnętrznym kwadratowym, co najmniej 20x20cm, najlepszym rozwiązaniem będzie wkład kominowy okrągły o średnicy co najmniej 18cm (w szczególnych przypadkach wystarcza 15cm). Sytuacja jest trudniejsza, gdy przekrój wewnętrzny komina jest prostokątny np. 15x25cm. Zainstalowanie wkładu okrągłego jest bezużyteczne, bowiem maksymalna średnica ok. 13cm nie zapewni odpowiedniego ciągu kominowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu owalnego 12x24cm lub 10x20cm typu ZUG. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy przekrój murowanego komina nie pozwala na włożenie wkładu owalnego 10x20cm. W takim przypadku powinno się zainstalować wkład prostokątny, specjalnie dopasowany rozmiarowo do istniejącego komina. Takie kominy wykonuje się na specjalne zamówienie, ale niejednokrotnie ratują one "życie" inwestorom.
Kontrowersyjny jest także dobór komina do kominka. Jeżeli użytkownik będzie palił w kominku jedynie dobrym, suchym drewnem, a komin jest ocieplony na całej jego długości, to nie powinno się stosować wkładów kominowych. Jeżeli natomiast użytkownik dysponuje mokrym drewnem lub komin jest "zimny" to powinno się instalować wkłady kominowe. Przyczyna jest prosta - punkt rosy może znajdować się w kominie. Odnotowano już wiele przypadków wystąpienia wykwitów na ścianach budynków przy kominach odprowadzających spaliny z kominków. Dobór odpowiedniego rozwiązania przebiega podobnie jak w przypadku kotłów na paliwa stałe.
W najlepszej sytuacji jest ten inwestor, który nie ma jeszcze komina. Obecnie w ofercie znajdują się kominy ceramiczne typu ZAPEL. Są one zarówno żaroodporne, jak i kwasoodporne, czyli są odpowiednie do wszystkich urządzeń grzewczych. Wspomniane kominy składają się z trzech warstw (od wewnątrz): kształtek ceramicznych, łupek izolacyjnych i bloczków keramzytowych, które mogą także posiadać kanał wentylacyjny. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, nawet z punktu widzenia ekonomicznego. Koszt i czas budowy takiego "nieśmiertelnego" komina ceramicznego typu ZAPEL jest zdecydowanie niższy niż tradycyjnego komina z cegieł, do którego niejednokrotnie trzeba jeszcze instalować kwasoodporne wkłady kominowe. Kominy ceramiczne ZAPEL są także zdecydowanie tańsze od dwuściennych kominów stalowych, izolowanych i w odróżnieniu od nich posiadają niezbędny polski atest na odprowadzanie spalin z urządzeń opalanych paliwami stałymi. Do kotłów na paliwa stałe zaleca się kominy ceramiczne o średnicy 200mm. Są one dostępne w dwóch wariantach: z kanałem wentylacyjnym (wymiar zewnętrzny bloczka keramzytowego - 54x40cm) lub bez kanału wentylacyjnego (wymiar zewnętrzny bloczka - 38x38cm). Użytkownikom, którzy potrzebują jeszcze dodatkowe kanały wentylacyjne oferuje się bloczki keramzytowe z czterema kanałami o wymiarze zewnętrznym bloczka 50x36cm. Firma ZAPEL udzieliła aż 40-letniej gwarancji, co świadczy o wysokiej jakości i niezawodności kominów ceramicznych.
|